• Urządzenia pokładowe (OBU)
Strona główna

Urządzenia pokładowe OBU

Urządzenie pokładowe OBU (z ang. On Board Unit) jest lokalizatorem klasy GNSS, które przesyła dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL, za pośrednictwem transmisji danych.

Wybierając OBU zyskujesz kompaktowość, mobilność i możliwość przenoszenia urządzenia między pojazdami. Zestaw zamontujesz samodzielnie w prosty sposób, bez ingerencji we wnętrze pojazdu.

Po więcej informacji, dotyczących wyboru urządzenia, zgłoś się do punktu dystrybucji sieci e-TOLL lub do operatora OBU.

Dopuszczone urządzenia OBU do e-TOLL

  • sprawdź listę operatorów i urządzeń OBU dopuszczonych do systemu e-TOLL (lista znajduje się w sekcji Materiały do pobrania),
  • w wybranym punkcie dystrybucji sieci e-TOLL lub u operatora OBU nabądź urządzenie wraz z jego unikalnym numerem biznesowym oraz abonamentem na transmisję danych geolokalizacyjnych,
  • zarejestruj się w systemie e-TOLL (zobacz jak to zrobić w zakładce Jak zarejestrować się w e-TOLL), zarejestruj urządzenie, powiąż urządzenie z pojazdem i aktywuj je, możesz zrobić to szybko i sprawnie poprzez Internetowe Konto Klienta,
  • przed montażem zapoznaj się z instrukcją obsługi i wskazówkami załączonymi do danego rodzaju OBU.

Jeżeli urządzenie OBU lub ZSL nie działa prawidłowo lub uległo awarii technicznej, zgłoszenie w tej sprawie należy kierować wyłącznie i bezpośrednio do dostawcy, u którego zostało nabyte.

Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa nie ponoszą odpowiedzialności za awarie i problemy techniczne urządzeń do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL.

Awarię urządzenia kupionego w Miejscu Obsługi Klienta (MOK) sieci e-TOLL, można zgłosić jedynie w tym samym MOK, w którym zostało nabyte. Do przyjęcia zgłoszenia potrzebny jest dowód zakupu wraz z urządzeniem. Uzupełniony wniosek reklamacyjny pracownik MOK przesyła dostawcy urządzenia OBU/ ZSL do realizacji.

Materiały do pobrania

  • Lista operatorów i urządzeń OBU/ZSL dopuszczonych do systemu e-TOLL

    Format: pdf | Rozmiar: 296.46 KB


Ministerstwo FinansówKrajowa Administracja Skarbowa

Infolinia e-TOLL

+48 22 24 337 77

Formularz zgłoszeniowy

Treści zamieszczone w serwisie udostępniamy bezpłatnie. Korzystanie z treści opublikowanych w serwisie etoll.gov.pl, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa Finansów. Treści znaczone w serwisie jako treści będące przedmiotem praw autorskich, o ile nie jest to stwierdzone inaczej, są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska.