Ministerstwo Finansów zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej aplikacji mobilnej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy aplikacji mobilnej e-TOLL PL w wersji 3.1.0.
Aplikacja opublikowana: 23 czerwca 2021 roku.
Ostatnia aktualizacja aplikacji: 24 kwietnia 2025 roku.
Ta aplikacja mobilna jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
w przypadku niektórych ikon (głównie wyświetlanych w nagłówkach np. menu dodatkowe, powiadomienia), brak opisu tekstowego, brak wsparcia głosowego,
wsparcie właściwości zmysłowych (wibracji) dla notyfikacji, przy włączonych ustawieniach systemowych,
aplikacja ogranicza swój widok wyłącznie do orientacji pionowej,
interfejs aplikacji obsługuje zmiany ustawień dynamicznej wielkości czcionki modyfikowanej w ułatwieniach dostępu platformy systemowej, zmianie ulega tekst, który system potrafi sam powiększyć,
obsługa części kontrolek i informacji o błędach może być trudna do zrozumienia i obsłużenia przez osoby niewidome ze względu na niewystarczająco precyzyjne etykiety oraz instrukcje odczytywane przez czytnik ekranu,
aplikacja nie obsługuje klawiatur zewnętrznych,
pojedyncze komunikaty w snackbarach, które znikają po 5 sekundach,
brak możliwości pominięcia bloku związanego z wymuszeniem nowej wersji aplikacji, twarda blokada,
w obecnej wersji brak pełnej spójności identyfikacji,
aplikacja zmienia automatycznie kontekst w przypadku, gdy występują jakieś błędy np. zakończenie przejazdu, wygaśnięcie sesji płatności.
Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Data sporządzenia deklaracji: 10 kwietnia 2025 roku
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 24 kwietnia 2025 roku
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o analizę kryteriów WCAG. Wyniki samooceny przedstawia Raport z samooceny (PDF, 234 KB).
Planujemy w 2025 aktualizować aplikację mobilną. W kolejnych aktualizacjach zamierzamy zlikwidować większość błędów dostępności cyfrowej, o których mowa powyżej.
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej aplikacji mobilnej możesz zgłosić do Departamentu Poboru Opłat — mejlowo sekretariat.dpo@mf.gov.pl lub telefonicznie +48 (22) 694 49 98.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów. Zgłaszając takie żądanie podaj:
swoje imię i nazwisko,
swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej. Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia następujące aplikacje mobilne:
Szczegółowe informacje dotyczące dostępności architektonicznej gmachu Ministerstwa Finansów znajdują się w zakładce Informacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Informacje dotyczące dostępności architektonicznej siedzib jednostek Krajowej Administracji Skarbowej znajdziesz na stronach tych jednostek w zakładce Załatwianie spraw/Dostępność.
Ministerstwo rozszerzyło katalog usług, które umożliwiają osobom niesłyszącym lub słabo słyszącym skontaktowanie się z urzędem. Więcej informacji o na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa - Informacja dla osób niepełnosprawnych/Informacja dla osób niesłyszących lub słabosłyszących.