Stawka opłaty elektronicznej zależy od klasy drogi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub łącznej dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów (np. pojazd z przyczepą) oraz klasy emisji spalin.
Dostępny na stronie klasyfikator pojazdów pozwala na wyliczenie stawki opłaty elektronicznej za pomocą prostego konfiguratora parametrów pojazdu.
Zapoznaj się z aktualną wysokością stawek:
Po zarejestrowaniu w systemie e-TOLL możesz rozliczać się korzystając z:
Konto rozliczeniowe doładujesz logując się do Internetowego Konta Klienta (IKK) lub w aplikacji mobilnej e-TOLL PL za pomocą:
Konto możesz również doładować:
Ważne
Przed rozpoczęciem korzystania z dróg krajowych płatnych lub ich odcinków należy doładować konto w wysokości pozwalającej na opłacenie planowanego przejazdu w całości. Minimalna wartość doładowania to 20 zł.
Aby otrzymać zwrot niewykorzystanych środków finansowych pozostałych na koncie rozliczeniowym, należy złożyć pisemny wniosek z dyspozycją o taki zwrot w:
Środki finansowe zwracane są w taki sam sposób, w jaki zostały wniesione. Przykładowo dla karty płatniczej, zwrot środków finansowych następuje na tą samą kartę płatniczą, którą była dokonywana płatność. Przy wpłacie przelewem - na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego.
W przypadku braku możliwości zwrotu niewykorzystanych środków finansowych tą samą metodą płatności, zwrot środków nastąpi na rachunek bankowy wskazany we wniosku z dyspozycją użytkownika, bądź osoby upoważnionej.
Ważne
Jak należy wnieść zabezpieczenie płatności
Każdy pojazd zarejestrowany w systemie e-TOLL jest przypisany do danego konta rozliczeniowego. W zakresie jednego konta rozliczeniowego możesz mieć podpiętych wiele pojazdów. Natomiast w zakresie jednego zestawu kont rozliczeniowych możesz posiadać wiele kont rozliczeniowych. Jeśli posiadasz zestaw kont rozliczeniowych w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem, powinieneś wnieść zabezpieczenie w jednej z poniższych form:
Płatność za zabezpieczenie pieniężne możesz wnieść:
Ważne
Gwarancja może być wystawiona w języku polskim lub innym języku, wraz z dołączonym tłumaczeniem przysięgłym tego dokumentu.
Gwarancje możesz złożyć na dwa sposoby:
Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa
Wydział Obsługi Rozliczeń i Płatności
Departament Poboru Opłat Drogowych
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
Ważne
Wzory gwarancji dostępne są w zakładce Formularze i wzory dokumentów.
Zabezpieczenie płatności może zostać wniesione w formie poręczenia udzielonego przez podmiot trzeci, którego zdolność do spłaty zobowiązań w roku kalendarzowym, w którym przypada data udzielenia poręczenia, została oceniona na poziomie:
Zakończenie wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem może nastąpić, gdy:
Automatycznie zostanie utworzone konto rozliczeniowe do wnoszenia opłaty elektronicznej - konto przedpłacone z saldem w wysokości 0 zł (pamiętaj o jego doładowaniu przed rozpoczęciem przejazdu). Liczba kont rozliczeniowych utworzonych do wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie przedpłaty będzie odpowiadała liczbie kont rozliczeniowych, dla których zostało zakończone wnoszenie opłaty w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem. W takim przypadku będziesz zobowiązany do przestrzegania i stosowania zasad dotyczących posiadania konta przedpłaconego.
Skorzystaj z Kalkulatora wysokości zabezpieczenia i wylicz kwotę niezbędnego zabezpieczenia.