O systemie e-TOLL

Pojazdy i zespoły pojazdów o dopuszczalenj masie całkowitej powyżej 3,5 tony

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie zbudowane, wdrażane, utrzymywane i nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w celu realizacji poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych elektroniczny pobór opłat obowiązuje w Polsce na autostradach płatnych, drogach szybkiego ruchu oraz wybranych drogach krajowych. Wszystkie przychody z systemu e-TOLL trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. Zostają one przeznaczone na dalsze inwestycje w rozbudowę sieci drogowej w Polsce oraz na modernizację istniejącej infrastruktury drogowej.

System oparty jest o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic.

Każdy użytkownik pojazdu, zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz autobusu może wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu:

  • za pomocą darmowej aplikacji mobilnej e-TOLL PL  instalowanej na urządzeniu mobilnym, która umożliwia wniesienie opłaty elektronicznej oraz realizację obowiązków przewoźników towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO,
  • lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL),
  • urządzeń pokładowych (OBU).

Dostęp do urządzeń przekazujących dane lokalizacyjne oparty jest o otwarty model dystrybucji i sprzedaży urządzeń pokładowych (OBU) oraz Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL). Urządzenia OBU i ZSL można nabyć na zasadach wolnorynkowych. Więcej na temat urządzeń znajdziesz w zakładce O urządzeniach GPS.

Zobacz materiały o e-TOLL

Zobacz infografikę dla kogo jest e-TOLL Zobacz infografikę, jak przekazać dane do e-TOLL Zobacz infografikę jak zarejestrować się w e-TOLL