Aktualności

Jesteś właścicielem wypożyczalni samochodów osobowych? Sprawdź, co możesz zrobić, aby uniknąć nieopłaconych przejazdów

24 stycznia 2023

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą prowadzącym wypożyczalnię samochodów osobowych i borykasz się z problemem nieopłaconych przejazdów na płatnych odcinkach autostrad A2 Konin–Stryków lub A4 Wrocław–Sośnica, sprawdź co możesz zrobić, aby uniknąć dodatkowych opłat generowanych przez swoich klientów.

Możesz zarejestrować się w systemie e-TOLL i wyposażyć każdy z pojazdów w urządzenie do przekazywania danych w e-TOLL: OBU  (z ang. On Board Unit) lub Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL). Kupisz je w sieciach dystrybucji dopuszczonych operatorów. Lista dostępna jest na stronie etoll.gov.pl.

Jak zarejestrować się w systemie e-TOLL?

Rejestracja online

  1. Wejdź na gov.pl i załóż Internetowe Konto Klienta (IKK).
  2. Zaloguj się do IKK i utwórz konto rozliczeniowe.
  3. Dodaj pojazd i wybierz formę finansowania.
  4. Dodaj urządzenie pokładowe (OBU/ZSL).
  5. Powiąż urządzenie z pojazdem i aktywuj je.

Rejestracji możesz dokonać również osobiście podczas wizyty w Miejscu Obsługi Klienta.

Więcej informacji odnośnie rejestracji znajdziesz na stronie etoll.gov.pl.

Jakie są korzyści z rejestracji w systemie e-TOLL?

  • Posiadanie konta (IKK), na którym masz możliwość na bieżąco monitorować naliczone opłaty za przejazdy swoich klientów oraz sprawdzić trasy przejazdów.
  • Raz w miesiącu otrzymujesz notę obciążeniową z naliczonymi opłatami, dla pojazdów które zostały zarejestrowane w IKK, na podstawie której możesz rozliczyć się ze swoimi klientami.

Ważne! Do wniesienia opłaty za przejazd autostradą zobowiązany jest właściciel pojazdu, posiadacz pojazdu lub użytkownik pojazdu, a za jej niewniesienie pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 500 zł.