Przed ustanowieniem wysokości kwoty zabezpieczenia zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi zabezpieczenia płatności. Weryfikacji minimalnej kwoty zabezpieczenia dokonaj samodzielnie korzystając z poniższego kalkulatora. Uwzględnij:
3. wysokość stawki opłaty elektronicznej dla odpowiedniego typu pojazdu (od 3,5t do 12 t; powyżej 12 t lub autobusów) i klasy EURO, obowiązującej od 1 stycznia 2025 roku.
Po uzupełnieniu danych w kalkulatorze wysokość kwoty zabezpieczenia (suma gwarancji) wyliczy się automatycznie.
0,00 PLN
Suma gwarancji
Wyliczoną kwotę (suma gwarancji) podaj przy wyborze typu zabezpieczenia (pieniężne, gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, poręczenie podmiotu trzeciego) dla konta rozliczeniowego z odroczoną płatnością w Internetowym Koncie Klienta (IKK). Przy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej konieczne jest załączenie dokumentu w formie elektronicznej.
Z = S x R x 1,3
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
Z – kwotę minimalnego zabezpieczenia w odniesieniu do jednego pojazdu
S – przewidywaną liczbę, nie niższą niż 2000, kilometrów przejazdu po drogach krajowych lub ich odcinkach, za przejazd którymi pobiera się opłatę elektroniczną, w ciągu 45 dni w odniesieniu do jednego pojazdu,
R – stawkę opłaty elektronicznej dla danego pojazdu za jeden kilometr ustaloną w przepisach wydanych na podstawie art. 13ha ust. 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.
Wzory gwarancji dostępny jest w zakładce „Formularze i wzory dokumentów”.