Czym jest e-bilet autostradowy

e-bilet autostradowy

e-bilet autostradowy to jedna z metod płatności za przejazd po płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica.

Kierowcy pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (dalej: pojazdy lekkie), są zobowiązani do uiszczania opłaty za przejazd autostradą na odcinkach wyżej wymienionych.

Za przejazd tymi odcinkami w systemie e-TOLL możesz zapłacić również w aplikacji e-TOLL PL oraz korzystając z urządzeń GPS (OBU i ZSL dopuszczonych do systemu e-TOLL).

Zaplanuj trasę

Dzięki kalkulatorowi trasy szybko i w prosty sposób sprawdzisz, czy zaplanowana trasa obejmuje płatne odcinki zarządzane przez GDDKiA, za które musisz zapłacić w systemie e-TOLL.

Kup e-bilet autostradowy

e-bilet autostradowy powinieneś kupić przed wjazdem na płatny odcinek autostrady. Możesz to zrobić nawet z 60-cio dniowym wyprzedzeniem, podając jedynie niezbędne dane:

 • numer rejestracyjny samochodu osobowego lub motocykla,
 • odcinek autostrady,
 • planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu.

Partnerzy mogą oferować również możliwość automatycznego zakupu e-biletu autostradowego w oparciu o udostępniane przez użytkownika dane geolokalizacyjne. Zobacz przykład.

Postępowanie w przypadku braku e-biletu autostradowego

Jeśli przed wjazdem na płatny odcinek autostrady lub w trakcie przejazdu takim odcinkiem zorientowałeś się, że nie posiadasz ważnego e-biletu autostradowego:

 • nie zatrzymuj się tuż przed wjazdem – narażasz siebie i innych na niebezpieczeństwo,
 • jak najszybciej kup e-bilet autostradowy np. korzystając z pomocy pasażera. Możesz również zrobić to w trakcie przejazdu zatrzymując się w sposób bezpieczny, w miejscu do tego przeznaczonym. Bilet możesz wówczas kupić w aplikacji e-TOLL BILET, aplikacji partnerów lub na najbliższej stacji paliw naszych partnerów (lista partnerów, ich aplikacji i stacji paliw dostępna jest na etoll.gov.pl),
 • w trakcie przejazdu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Policji oraz inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego mogą skontrolować czy posiadasz ważny e-bilet autostradowy, a w przypadku jego braku nałożyć na Ciebie karę grzywny w postaci mandatu w wysokości 500 zł,
 • jeżeli Twój przejazd nie podlegał kontroli i nie zostałeś ukarany grzywną, a jednocześnie nie zdołałeś kupić e-biletu autostradowego w trakcie przejazdu, możesz dokupić brakujący bilet do końca trzeciego dnia od dnia zakończenia przejazdu. Niedokupienie biletu w tym czasie lub dokupienie po upływie tych 3 dni od zakończenia przejazdu będzie skutkować nałożeniem na Ciebie opłaty dodatkowej, w wysokości 500 zł (na podstawie odczytu numeru rejestracyjnego Twojego pojazdu przez infrastrukturę systemu e-TOLL),
 • pamiętaj, aby dokupując brakujący e-bilet autostradowy, zarówno podczas przejazdu jak i po jego zakończeniu, jako początek okresu ważności biletu podać datę i czas zgodny z momentem wjazdu na autostradę.

Gdzie kupisz e-bilet autostradowy

e-bilet autostradowy możesz kupić w:

 • formie elektronicznej w aplikacji e-TOLL PL BILET lub aplikacjach partnerów systemu e-TOLL
 • formie elektronicznej w sklepie na etoll.gov.pl
 • formie papierowej w stacjonarnych punktach obsługi naszych partnerów (na stacjach paliw)

Pełną listę partnerskiej sieci dystrybucji biletów znajdziesz w zakładce Lista partnerów.

Każdy e-bilet autostradowy posiada swój unikatowy NUMER IDENTYFIKACYJNY BILETU. Zachowaj go i przedstaw w przypadku kontroli.

Jak długo ważny jest e-bilet autostradowy i jak go zwrócić

Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty rozpoczęcia przejazdu. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną godziną startu podróży w taki sam sposób, w jaki go kupiłeś: 

 • jeśli kupiłeś bilet w aplikacji e-TOLL PL BILET zwróć go w tej aplikacji
 • jeśli kupiłeś bilet w sklepie na etoll.gov.pl wróć go w tym sklepie
 • jeśli kupiłeś bilet u któregoś z partnerów zwróć go u tego partnera, zgodnie z ustalonymi zasadami