Aktualności

Ostrzeżenie przed nielegalnymi formami dystrybucji e-winiet autostradowych na terenie Republiki Czeskiej

2 grudnia 2021

Zgodnie z informacjami, jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej, znane są przypadki nieuczciwych sprzedawców, którzy korzystając z nielegalnych form sprzedają elektroniczne winiety autostradowe obowiązujące na terenie Republiki Czeskiej.

Czeska elektroniczna opłata autostradowa zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2021 roku dla samochodów osobowych o łącznej macie całkowitej do 3,5 tony. Opłaty są stałe i pozostały na tym samym poziomie, co w 2020 roku. Żaden sprzedawca nie może sprzedawać ich po wyższej cenie bez powiadomienia klienta. Dostępne są trzy rodzaje e-winiet:

  • Roczne (odpowiednio trzysta sześćdziesiąt pięć dni) = 1500 CZK; cena ekologiczna = 750 CZK
  • Trzydziestodniowe = 440 CZK; cena ekologiczna = 220 CZK
  • Dziesięciodniowe = 310 CZK; cena ekologiczna = 155 CZK

Ponadto e-winiety mają swoje oficjalne kanały sprzedaży, do których należą wyłącznie:

  • E-shop na stronie eDalnice.cz
  • Oddziały przedsiębiorstwa państwowego Ćeska pośta (Poczta Czeska)
  • Sieć stacji paliw EuroOil, należących do przedsiębiorstwa państwowego ĆEPRO
  • Kioski zlokalizowane na przejściach granicznych przed najazdami na płatne drogi

Jak podaje Ministerstwo Transportu Republiki Czeskiej na rynku są sprzedawcy, którzy pobierają znaczne opłaty manipulacyjne podczas sprzedaży e-winiet. Chociaż taka procedura nie jest sprzeczna z prawem, jest bardzo niekorzystna dla kierowców.

Ponadto na różnych stronach internetowych (np. Vignette- Tschechien.de lub Vignette-Tschechien.at) można spotkać oferty sprzedaży po cenach wyższych niż ceny ustalone w oparciu o obowiązujące przepisy. Dodatkowo sprzedawcy oferowali również zakup e-winiet dla motocykli, pomimo, że w Czechach pojazdy jednośladowe są zwolnione z opłat za przejazd. W tej sprawie władze Republiki Czeskiej podejmują już odpowiednie działania prawne.

W obu przypadkach możliwe jest również, że kierowca nie otrzyma dowodu zakupu, a tym samym pośrednik, u którego zakupił bilet na przejazd nie dokonał za niego płatności.

Zalecamy ostrożność i uwagę podczas dokonywania opłat za przejazd po płatnych drogach na terenie Czech, aby nie stać się ofiarą oszustów.