Aktualności

Kupuj winiety autostradowe na Republikę Czeską wyłącznie od oficjalnych sprzedawców. Jest to tańsze i unikniesz późniejszych komplikacji

19 stycznia 2022

W Republice Czeskiej już od roku obowiązuje system elektronicznych winiet autostradowych. Administrator systemu, Państwowy Fundusz Infrastruktury Transportowej (czes. Státní fond dopravní infrastruktury) niniejszym ostrzega i zwraca uwagę na zagrożenia związane z zakupem e-winiety od nieoficjalnych dystrybutorów. Dla klientów taki zakup jest nie tylko droższy, ale też naraża ich na komplikacje związane z zarządzaniem e-winietami. Niestety liczba takich nieoficjalnych zakupów rośnie, a kierowcy zwracają się następnie do operatorów oficjalnej infolinii obsługi klienta, którzy zazwyczaj nie mogą im pomóc.

Bez względu na to, gdzie i w jaki sposób kierowca kupuje elektroniczną winietę autostradową, zawsze musi otrzymać dowód wpłaty (czes. potvrzení o úhradě). Dowód ten zawiera tzw. kod autoryzacyjny, który służy do zarządzania winietą. Dzięki temu klient może w razie konieczności na przykład zmienić numery rejestracyjne pojazdu lub sprawdzić czy skorygować datę ważności winiety przed jej nabyciem. Nieoficjalni sprzedawcy często w ogóle nie wystawiają tego potwierdzenia. Klient nie ma więc absolutnie pewności, że faktycznie posiada winietę za przejazd autostradą i tym samym jest narażony na ryzyko mandatu w przypadku kontroli policyjnej.

  „Chociaż nieoficjalni dealerzy zazwyczaj nie podnoszą ceny samej winiety, to często pobierają za jej sprzedaż wysokie opłaty manipulacyjne. Czasami wymagają też zapłaty wyłącznie gotówką, po bardzo niekorzystnych kursach walut. W skrajnych przypadkach oferują również winiety dla motocykli, które to po płatnych drogach w Czechach mogą poruszać się nieodpłatnie, a zatem mamy tu do czynienia również z naruszeniem prawa“ -  zwraca uwagę Jan Paroubek, szef państwowego przedsiębiorstwa CENDIS, operatora systemu.

Stałe ceny elektronicznej winiety autostradowej na Republikę Czeską wypływają z rozporządzenia czeskiego rządu w sprawie wysokości opłaty czasowej i są oferowane w trzech wariantach - rocznej za 1500 CZK (cena eko 750 CZK), 30-dniowej za 440 CZK (cena eko 220 CZK) i 10-dniowej za 310 CZK (cena eco 155 CZK). Jeśli ktoś żąda innych kwot za zakup samej winiety, to łamie prawo. Są to na przykład strony internetowe e-vignette.com lub e-vignette.cz. Podjęto już przeciwko nim kroki prawne.

 „Jeśli ktoś kupi winietę autostradową poza oficjalnymi punktami sprzedaży, nie ma gwarancji ani jej ceny ani pomocy w rozwiązaniu ewentualnych reklamacji czy innych problemów. Dlatego zalecamy kupowanie wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych kanałów sprzedaży” – ostrzega Paroubek.

Kierowcy mają kilka możliwości pozyskania elektronicznej winiety drogowej. Najłatwiej jest dokonać zakupu przez państwowy e-sklep na stronie edalnice.cz,  który jest dostępny w 5 wersjach językowych - angielskiej, niemieckiej, polskiej, węgierskiej i rosyjskiej. Kierowcy w ten sposób mogą kupić e-winietę online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca, zarówno za pośrednictwem komputera, jak i smartfona. Kolejną opcją zakupu jest 14 terminali/kiosków samoobsługowych. Znajdują się one głównie na terenach przygranicznych i mogą porozumiewać się z obcokrajowcami w języku angielskim, niemieckim, polskim, węgierskim i rosyjskim. Akceptują one tylko płatności kartą. Lista terminali samoobsługowych dostępna jest na stronie edalnice.cz. Do dyspozycji kierowców jest również sieć oficjalnych dystrybutorów – są to oddziały Czeskiej Poczty i stacje benzynowe EuroOil.

Podczas zakupu na stronie edalnice.cz wystarczy podać jedynie kraj rejestracji pojazdu, nr tablicy rejestracyjnej, wybrać rodzaj e-winiety i ustawić początkową datę obowiązywania winiety. Płatności można dokonać kartą lub przelewem bankowym. Jednak z przelewu można skorzystać tylko wtedy, gdy początek ważności e-winiety jest ustalony na co najmniej 5 dni po dacie wpłaty. Jeśli kierowca chce natychmiast korzystać z winiety, musi zapłacić kartą.